Ilu z nas ogląda telewizję w całkowitej ciemności? Jak wynika z badania konsumenckiego GfK Omnibus* przeprowadzonego pod koniec ubiegłego roku w Stanach Zjednoczonych, zdecydowana większość Amerykanów ogląda telewizję z włączonym oświetleniem (86% w dzień powszedni, 85% w weekendy), a tylko niewielka liczba ankietowanych robi to w całkowitej ciemności (14% w dni powszednie i 15% w weekendy). Firma Samsung zaprojektowała swoje nowe telewizory SUHD pod kątem zapewnienia optymalnej jakości obrazu, niezależnie od warunków oświetlenia.
Jaśniejsze ekrany, lepsze wrażenia
Aby zapewnić sobie najlepsze wrażenia podczas oglądania telewizji, idealnym rozwiązaniem byłoby wyłączenie wszystkich świateł i zasunięcie zasłon. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Jednym ze sposobów na poprawę jakości obrazu jest zwiększenie jasności ekranu telewizora w celu lepszego dopasowania jej do otoczenia. Przypomnijmy sobie, jak często regulujemy poziom jasności naszych smartfonów i tabletów, używając ich w świetle słonecznym.
W tym roku wszystkie telewizory SUHD firmy Samsung zostały wyposażone w technologię Quantum Dot oraz nowatorską funkcję HDR, pozwalającą na podniesienie poziomu jasności nawet do 1000 nitów** (jednocześnie zapewniając nawet mniejsze całkowite zużycie energii).
Ultra Black – obraz idealny bez względu na oświetlenie
Podniesienie poziomu jasności to jednak nie wszystko. Ważne jest również ograniczenie negatywnego wpływu światła zewnętrznego na jakość obrazu. I tu właśnie z pomocą przychodzi technologia Ultra Black.
Kiedy podczas oglądania telewizji mamy do czynienia z innym źródłem światła – takim jak oświetlenie w salonie czy światło słoneczne wpadające przez okno – odblaski często pogarszają jakość obrazu. Dlatego projektanci telewizorów Samsung SUHD wykorzystali rozwiązanie, które znacznie redukuje odbicia światła, dodatkowo poprawiając jakość obrazu poprzez zminimalizowanie odblasków. Technologia Ultra Black jest oparta na rozwiązaniach inspirowanych przyrodą – absorpcja światła naturalnego następuje tu w taki sam sposób, jaki można podpatrzeć w oku ćmy. Dzięki specyficznej budowie oka, owad jest w stanie lepiej widzieć w nocy. Zewnętrzna warstwa oczu ćmy posiada bowiem mikroskopijne nierówności i rowki, które zapewniają lepszą absorbcję światła, a tym samym uniemożliwiają drapieżnikom dostrzeżenie powstających w ten sposób refleksów.
Analogicznie, telewizory Samsung SUHD posiadają warstwę panelu pokrytą drobnymi jednolitymi wypustkami, które mogą absorbować lub przekierować światło zewnętrzne, nie utrudniając emisji światła z panelu.
Gdy bierzemy do ręki pilota i naciskamy przycisk zasilania, zwykle nie zadajemy sobie pytania, czy wyłączyć światła w pokoju. Nie szkodzi. Inżynierowie Samsung badają, w jaki sposób oglądamy telewizję, by ciągle przesuwać granice technologii i sprawić, że niczym nie będziemy musieli się przejmować. A wszystko po to, by zapewnić użytkownikom perfekcyjny obraz bez żadnych kompromisów.
* Badanie zostało przeprowadzone online w ramach systemu Omnibus firmy GfK w dniach 11–13 grudnia 2015 r. z wykorzystaniem GfK KnowledgePanel®. Obejmowało reprezentatywną grupę 1020 dorosłych Amerykanów wybranych metodą losowego prawdopodobieństwa w oparciu o adres. Margines błędu dla tego badania wynosi +/- 3 punkty procentowe.
** Nit jest standardową jednostką luminancji, często stosowaną w pomiarze jasności urządzeń wyświetlających. Jeden nit to natężenie światła świecy oświetlającej powierzchnię jednego metra kwadratowego.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://wp.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/technologia-ultra-black-perfekcyjny-obraz-bez-kompromisow